Je všeobecně známo, že v teplém období roku bývá pravidelně vysoká aktivita klíšťat, která mohou být přenašeči významných onemocnění, mezi nimiž je na prvním místě z hlediska četnosti zejména borelióza.
Vzhledem k tomu, že pro člověka není k dispozici očkování proti borelióze, je velmi důležitá prevence tj. používání repelentů jako primární ochranný prostředek. Pokud si i přes to občas nechtěného parazita domů přinesete, víte jak klíště správně odstranit?
Nejdůležitější je odhalit a odstranit klíště co nejdříve po přisátí, abyste snížili riziko přenosu infekce (nejčastější jsou nákazy klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou). Klíště na Vás může číhat kdekoliv, proto po každé pobytu venku (ať už v lese, na loukách, nebo i po práci na zahradě) je nutné se důkladně prohlédnout. Pozornost směřujte hlavně na třísla, podpaží, podkolenní jamky, kůži za ušima, kam klíšťata nejčastěji míří.
Postup správného vyndání klíštěte:
- Základem jsou čisté ruce, pokud máte na rukou oděrky, vezměte si pro jistotu gumové rukavice. Pro odstranění klíštěte použijte speciální pinzetu (pinzetu dále nepoužívejte).
- Zakousnuté klíště zakápněte dezinfekčním přípravkem. Nikdy na klíště nepoužívejte olej, nebo jiný tuk či mast. Pokapáním tuky se klíště začne dusit a vyzvrátí veškerý obsah svých střev do rány, a to určitě nechcete. Zvyšujete tím riziko nákazy.
- Z důvodu možného přetržení klíštěte se již ustoupilo od metody vytočení proti směru hodinových ručiček. Pokud dojde k přetržení klíštěte, vyhledejte lékařkou pomoc. Klíště jemně uchopte pinzetou a kývejte sním ze strany na stranu. V žádném případě s ním netočte (ani po, ani proti směru hodinových ručiček), není to vrut!
- Po odstranění místo přisátí znovu vydezinfikujte. Následující dva až tři týdny místo pravidelně sledujte. Může se objevit červená skvrna, boulička. To je zcela normální reakce. Pokud se ovšem skvrna začne zvětšovat, nebo uprostřed vybledne, zastavte se u svého lékaře co nejdříve.
- Pokud potřebujete zjistit, zda je Vaše klíště infikované, vytažené klíště nevyhazujte. Vložte je do plastového sáčku, nebo do čisté nádobky a důkladně uzavřete. Takto lze klíště uchovat v lednici např. přes víkend. Klíště následně v uzavřeném obalu zaneste do naší laboratoře k vyšetření. Balíček vyšetření klíštěte objednávejte zde. Tento typ vyšetření je neocenitelný například u malých dětí, nebo před dovolenou, kdy si nejste jisti, jak se Váš stav bude vyvíjet.
- Vyšetření klíštěte je prováděno 1x týdně v naší laboratoři. Výsledek vyšetření je obvykle dostupný do 5 pracovních dnů (7 kalendářních dnů), nicméně při dodání klíštěte Vám bude sdělen termín dodání výsledku. Pokud je vyšetření klíštěte pozitivní, je doporučeno vyšetření pacienta za 3-4 týdny od přisátí. Infikované klíště nemusí nutně přenést onemocnění na člověka.